Historie

Znak SHŠ Selago z.s.

Plakát k slavnostem

Znak Viléma Janečka  ( Švába)

První ročník bitvy a celých slavností, pořádaný skupinou historického šermu Selago ze Dvora Králové nad Labem, se uskutečnil 30. června 2018 v zámeckém areálu v Kvasinách. Tento bláznivý nápad se zrodil v hlavě jednoho ze zakládajících členů a to Viléma Janečka alias Švába. Vedoucí skupiny Jakub Dlabola neboli Carl mu tento záměr posvětil a  začalo se s přípravami. Jakožto člověk, který si celou věc vymyslel a v jehož místě bydliště se akce měla odehrát, dostal Šváb celou bitvu na starost. Coby hlavní organizátor zajistil sponzory a dotace, náklonnost obcí, kterých se slavnost dotýkala, důležitá zařízení jako hospodu nebo toalety, sezval šermíře ze všech končin České republiky i Slovenska a v neposlední řadě sehnal řemeslné stánky i kapely a další doprovodný program.

Tematické zaměření bitvy a její scénář zadal Dominice Janečkové, která je v šermířské komunitě známá pod přezdívkou Gremlin. Ta se inspirovala historickou událostí zmíněnou v kronice města Solnice. Na základě její práce pak Šváb vypracoval bitevní, zvukový i pyrotechnický scénář. Dalším členem, který se podílel na přípravě akce, byl Jan Škvarka alias Svorad, jenž měl na starosti registraci šermířů a jejich rozdělení na bojové i nebojové pozice.

 Čas plynul a den D se blížil víc a víc. Ve středu před akcí přijeli stavět opevnění členové Selaga Carl, Jan Kříž neboli Křižák (Šváb jezdit nemusel, tomu stačilo přijít pěšky :D ) a pomohli i nečlenové skupiny a to jmenovitě Roman Pařízek a Richard Kříž. V pátek začali najíždět první stánkaři, šermíři i zbytek skupiny Selago. Carl se Švábem pokračovali dál v přípravách, Svorad si rozložil svůj registrační koutek a Gremlin obstarávala nákupy zásob a materiálu.

V sobotu 30. června byl budíček o půl šesté a horečné práce vyvrcholily v 11. hodin, kdy celou akci odstartovalo slavnostní zahájení s majitelkou zámeckého areálu, starostkou obce Kvasiny a starostou města Solnice, po kterém prošel průvod účastníků za hudebního doprovodu kapely Bohemian Bards oběma obcemi. Poté následoval koncert této kapely a turnaje lehko a těžkooděnců - obě kategorie vyhrál Petr "Rumo" Pátala. Hned po turnajích se šermující střetli v první bitvě, ve které solničtí měšťané přepadli místní klášter a po tuhých bojích jej dobyli a vypálili. Když celou scénu zkázy spatřil vlastník panství Půta z Častolovic se svojí matkou a spoluvládkyní kněžnou Annou Osvětimskou, přísahal městu pomstu.

K pomstě se však dostal až po kouzelném vystoupení taneční skupiny Sahar z Hradce Králové, která předvedla mix folklórních i moderních orientálních tanců, a druhém koncertu skupiny Bohemian Bards. Ve druhé bitvě došlo ke krvavé řeži vojsk Půty a měšťanstva i jejich posil. Půta z Častolovic však nakonec zvítězil a donutil město Solnice ke kapitulaci. Výsledek bitvy všichni oslavili koncertem kapely Metanoon a ohňovou show skupiny Novus Origo.

V neděli se pak až do večera uklízel plac a odvážel materiál, kdy ruku k dílu přiložila celá skupina Selago kromě Svorada a dalšího člena Enta, kteří museli bohužel brzy z rána odjet domů.

Na závěr bychom chtěli poděkovat spřátelené skupině dětského šermu Legenda Aurea ze Dvora Králového n. Labem, kteří nám vypomohli s organizací, především se zajištěním provozu pokladen; dále pak kapele Metanoon za ozvučení a moderování celé akce i bitev samotných. Moc děkujeme.